Terminy
Opis

Ciekawe miejsca
ciekawe miejsca

                      Chorwacja - posiada bardzo wiele " h i t ó w " w swoim repertuarze, najatrakcyjniejsze jest całe piękne wybrzeże tego kraju, gdzie w niezwylke malowniczy sposób łączą sie góry i morze. Chorwacja posiada zróżnicowany klimat, wzdłuż wybrzeża panuje śródziemnomorski klimat, zaś w głębi lądu kontynentalny. Latem mamy 100% gwarancję pogody, i dzieki prądom morskim temperatura wody dochodzi nawet do 27 stopni. Na wybrzeżu wiosna zaczyna sie wcześnie, a lato trwa do końca września. Linia brzegowa wynosi ponad 5800 km, gdzie ponad 4000 km, przypada na wyspy i klify. Miasta godne polecenia to ; Pula, Zadar, Split, Trogir, Vodice, Sibenik, Dubrownik. Wyspy jakie warto odwiedzić to ; Brać, Hvar, Krk, Korcula, Pag, Rab, Cres i setki innych, w tym bezludnych. Chorwacja posiada wiele atrakcji przyrodniczych, wiele parków krajobrazowych oraz parki narodowe pod ścisłą ochroną. Ze wszystkich ośmiu parków narodowych, aż siedem z nich usytuowanych jest nad samym morzem. Oto ich krótki opis :

 

1. Park Narodowy Brijuni

Archipelag BRIJUNI znajduje sie na południowym krańcu półwyspu Istra. Położony jest w odległości około 6 km. od miasta Pula. Archipelag składa sie z 14 wysp , i zajmuje powierzchnię 34 km2. Wyspy posiadają wspaniałą przyrodę i mają bardzo urozmaiconą linie brzegową. Tu miał swoją letnią rezydencje marszałek Tito.

2. Park Narodowy Kornati

Grupa ponad 150 wysp i skał, które tworzą niewyobrażalny labirynt na Morzu Adriatyckim. Powierzchnia to około 320 km2. Archipelag położony na południe od Zadaru, jest najbardziej zagęszczonym i urozmaiconym archipelagiem w basenie Morza Śrudziemnego. Strome urwiska wpadają w toń morską do ponad 100 metrów głebokości.

3. Park Narodowy Krka

Obejmuje swoim terenem dolny bieg rzeki Krka, aż po ujście do morza Adriatyckiego do miasta Sibenik. Jego powierzchnia wynosi 109 km2. Głebokie wąwozy wrzynają się w wapienne skały z licznymi jeziorami i wodospadami. Na wyspie Visovac znajduje sie klasztor Franciszkanów. Park ma przeznaczenie kulturowe, edukacyjne, naukowe, i rekreacyjne.

4. Park Narodowy Mljet

Wyspa Mljet jest jedną z najbardziej zalesionych wysp Chorwacji, o długości 37 km, i szerokości 3km. W zachodniej części znajduje się Park Narodowy, który obejmuje swoją powierzchnią dwa jeziora. Na wielkim jeziorze znajduje się mała wysepka a na niej klasztor benedyktynów z XII wieku.


5. Park Narodowy Paklenica

Park Narodowy położony w górach Welebit, w północnej dalmacji, w pobliżu miasta Starigrad. Park dostarcza niezapomnianych wrażeń wizualnych, gdyż potężne góry stykają sie z lazurowym wybrzeżem Adriatyku. Park posiada ponad 700 gatunków roślin i około 200 gatunków ptaków, np sępy - rozpietość skrzydeł do 3 metrów.


6. Park Narodowy Jeziora Plitwickie

Park położony jest w środkowej części kraju, około 140 km na południe od Zagrzebia, niedaleko wschodniej granicy z BIH. Park posiada 16 jezior kaskadowych połaczonych ze sobą licznymi wodospadami (około 90). W parku znajdują sie jaskinie, najdłuższa to Supljara o długości ponad 70m. Długość wszystkich jezior to ponad 8 km.


7. Park Narodowy Risnjak

Park o powierzchni ponad 30 km2, usytuowany jest 15 km od wybrzeża na północ od miasta Rijeka. Park stanowi zalesione pasmo górskie, w którym możemy oprócz róznorodnych roślin, napotkać niedźwiedzia brunatnego , jelenie , i sarny.


8. Park Narodowy Sjeverni Velebit

To najmłodszy park w Chorwacji obejmuje ponad 109 km2. Znajduje sie w najwyżej położonych pasmach gór Welebit, u podnuża wyspy Rab. Znajdziemy tu jaskinie , wąwozy , zapadliska , i przepaście. U podnóża gór usytuowane są letniskowe miejscowości Karlobag i Jablanac. W parku znajdziemy wspaniałe ogrody botaniczne, jak również jedną z najgłębszych jaskiń świata, Lukina jama o głębokości ponad 1390m.